Rostliny

Sedmikráska obecná (Bellis perennis)

Nenápadná rostlinka, která zdobí naše louky a trávníky. Známe ji všichni, ale málokdo ví, jak důležitou kdysi Chudobky byla, prototože společně se ztrávou významu lidového léčitelství upadají v zapomění i blahodárné účinky sedmikrásky.

Sedmikráska začíná kvést brzo na jaře a pak znovu na podzim. Bez přerušení dokáže kvést i v mrazech až do -15° C, a dokonce i pod sněhem, takže kvete skoro celý rok.

Sedmikráska se dá hojně využít nejen v kuchyni, ale především v léčitelství. Pokud si chcete na sedmikráskách pochutnat z jarních listů si udělejte salát, špenát nebo si je přidejte do  jarní zeleninové polévky.

Při zdravotních potížích vám sedmikráska pomůže na:

revmatismus

čistění krve (proti trudovitosti kůže a nežitům)

proto tvorbě ledvinoch a žlučových kamenů

choroby horních cest dýchacích

usnadnění odkašlávání

rekonvalescenci po zápalu plic

ulehčení menstruačních obtíží

odstranění kožních onemocnění

vředovitost

urychlení hojení ran a ochrana před zanícením

krevní podlitiny

namožené svaly

 

 

 

 

 

 

Trhají se rozkvetlé květy s cca 1 cm stopkou. Květy sbírejte za suchého počasí. Můžete je zpracovat ihned nebo si je usušit do zásoby. Květy sedmikrásky se po usušení nerozpadávají a chovávají si přirozenou barvu. Sedmikráska se užvá samotná v nálevech nebo jako příměs v čajových směsích. Zevně se dá také použít jako přísada do koupelí  nebo na napařené obklady.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odteď už ti nic neuteče.

There was an error while trying to send your request. Please try again.

Dary Matky Země will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.